Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Пазар на труд

Активно население во Република Северна Македонија во првото тримесечје од 2024 година

петок, 07 јуни 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2024 година, активното население
во Република Северна Македонија е 788909 лица, од кои вработени се 687351, а 101558 лица се невработени.
Стапката на активност во овој период е 52.1, стапката на вработеност 45.4, додека стапката на невработеност е 12.9.
 
Подетални резултати од Анкетата за работната сила може да се најдат во базата МакСтат на линкот:
 
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика