Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Северна Македонија во академската 2022/2023 година (прв циклус на студии)

понеделник, 03 јули 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во Република
Северна Македонија, во академската 2022/2023 година се запишале вкупно 53 821 студент, што претставува
зголемување за 4.2 % во однос на академската 2021/2022 година.
Бројот на запишани студентки е 30 969 или 57.5 %.
Најголем број студенти (77.7 %) се запишале на државните високообразовни установи, додека 22.3 % се запишале на
приватните високообразовни установи.
На прва година на студии, во оваа академска година, се запишале 15 097 студенти или 28.1 % (тука се опфатени и
студентите што запишуваат прва година по втор, трет и повеќепати).
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика