+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2020/2021 година

четврток, 22 април 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставниците и соработниците во високообразовните установи во академската 2020/2021 година изнесува 4 288.

Од вкупниот број наставници и соработници, 3 074 или 72 %  се наставници и 1 214, т.е. 28 % се соработници во наставата.

Бројот на наставнички и соработнички во учебната 2020/2021 година изнесува 2 102 или 49 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика