Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Енергија

Цени на електричната енергија и природниот гас во првото полугодие од 2023 година

петок, 29 септември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото полугодие од 2023 година, просечната цена на
електричната енергија за домаќинствата во Република Северна Македонија изнесува 6.737 денари по KWh, што
претставува пораст од 3.9 % во споредба со второто полугодие од 2022 година.
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен
домаќинствата, се движи од 6.980 до 11.744 денари по KWh по групи на потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата,
се движи од 40.357 до 57.790 денари по нм3 по групи на потрошувачи.
Просечната малопродажна цена на природниот гас за домаќинствата е 69.614 денари за nm3.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика