Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              

Соопштението е од областа: Пазар на труд

Анкета за цената на трудот во 2020 година

петок, 03 јуни 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, годишниот просек на издатоци на работодавецот по вработен во Република Северна Македонија во 2020 година изнесува 545 015 денари.

Најголем годишен просек на издатоци на работодавецот по вработен во Република Северна Македонија има во секторот Информации и комуникации и изнесува 958 664 денар.

Во 2020 година, годишниот просек на издатоци на работодавецот по фактички одработен час во Република Северна Македонија изнесува 306 денари. Вкупниот годишен просек на фактички одработени часови по вработен во Република Северна Македонија изнесува 1 780 часови.

За обработката на податоците од истражувањето Анкета за цената на трудот во 2020 година се користени административни податоци од Управата за јавни приходи и од Агенцијата за вработување.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика