Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Северна Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, III тримесечје од 2020 година

петок, 04 декември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во III тримесечје од 2020 година, активното население во Република Северна Македонија изнесува 941 136 лица, од кои вработени се 785 561, а 155 575 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 55.8, стапката на вработеност 46.6, додека стапката на невработеност изнесува 16.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика