Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Отпад според секторите на економската активност, 2020 година

четврток, 31 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година се создадени 1 488 илјади тони отпад. Од
вкупното количество создаден отпад, 71.90 % е неопасен отпад, a 28.10 % опасен отпад. Најмногу отпад е создаден
во секторот Рударство и вадење на камен - 521 илјада тони (35.03 %).
 
Во 2020 година вкупно се третирани 1 458 илјади тони отпад. Количеството на рециклиран отпад или отпад предаден
за рециклирање изнесува 538 илјади тони. Според видовите отпад што е рециклиран или предаден за рециклирање,
најголемо е количеството на отпад од категоријата Отпадоци од железен метал, необоени метали, Отпадоци од
хартија и картон и Отпадоци од пластика.
 
Од создадениот отпад, 30 илјади тони се складиран отпад.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика