Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Информатичко општество


Користење на информатичко - комуникациски технологии во деловните субјекти, 2016

четврток, 20 октомври 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, од јануари 2016 година, широкопојасен пристап на интернет
(преку фиксна или мобилна конекција) имале 93.8% од деловните субјекти со десет или повеќе вработени.


Пристап на интернет преку пренослив уред, употребувајќи мобилна телефонска мрежа (3G/4G) имале 69.3% од
деловните субјекти. Ваков тип на мобилна поврзаност на интернет (преку преносливи уреди: notebook, laptop,
smartphone, PDA phone итн.), за деловна намена, користеле 14% од вработените во деловните субјекти.


52.5% од деловните субјекти користеле социјални медиуми (пр., Facebook, LinkedIn, Twitter, Present.ly, YouTube,
Flickr, Picassa, Wiki-алатки итн.), односно имале кориснички профил, сметка или лиценца за користење на одреден
социјален медиум.


Околу 53% од деловните субјекти имале веб-страница или почетна страница, од нив, 83% на веб-страницата имале
обезбедено опис на производите/услугите, ценовници, 59% имале наведено линкови/референци до нивните
профили на социјалните медиуми, а 20% обезбедиле онлајн нарачување, резервирање.


Компјутерски услуги во облак (Cloud computing services), употребени преку интернет, купиле 6.9% од деловните
субјекти.


Во 2015 година, 23.5% од деловните субјекти испратиле или примиле електронски фактури во формат соодветен
за нивна автоматска обработка.


Во текот на 2015 година, 11.4% од деловните субјекти со 10 или повеќе вработени, имале е-трговија, односно
купувале или продавале стоки или услуги преку компјутерски мрежи (преку веб или EDI), е-продажба реализирале
7.4%, а е-купувања имале 5.6% од деловните субјекти.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика