Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за употреба на градежни објекти, јули - декември 2012

четврток, 07 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јули - декември 2012 се
издадени 53 одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 1 193 007 илјади
денари.
Според издадените одобренија за употреба, 40 (75.5%) од вкупниот број на издадени одобренија
за употреба се наменети за објекти од високоградба, 8 (15.1%) за објекти од нискоградба и 5 (9.4%)
за објекти за реконструкција.
Од вкупно 53 објекти, на 38 (71.7%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 15 објекти
(28.3%) инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е одобрена употребата на 66 станови со вкупна површина од 6 281м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика