Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за употреба на градежни објекти, I - VI 2012

понеделник, 13 август 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари - јуни 2012 се издадени
89 одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 672 557 илјади денари.


Според издадените одобренија за употреба, 83 (93.3%) од вкупниот број на издадени одобренија
за употреба се наменети за објекти од високоградба, 2 (2.2%) за објекти од нискоградба и 4 (4.5%)
за објекти за реконструкција.


Од вкупно 89 објекти, на 80 (89.9%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 9 објекти
(10.1%) инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период издадена е употреба на 185 станови со вкупна површина од 14 163м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика