Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за употреба на градежни објекти, четврто тримесечје од 2011

петок, 03 февруари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2011 се издадени
75 одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 751 600 илјади денари.
Според издадените одобренија за употреба, 68 (90,7%) од вкупниот број на издадени одобренија
за употреба се наменети за објекти од високоградба, 3 (4,0%) за објекти од нискоградба и 4 (5,3%)
за објекти за реконструкција.
Од вкупно 75 објекти, на 57 (76,0%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 18 објекти
(24,0%) инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е одобрена употреба на 202 стана со вкупна површина од 16 804м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика