Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Број на издадени одобренија за употреба на градежни објекти, второ тримесечје 2011 година

понеделник, 08 август 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2011 година се издадени 26 одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 310 954 илјади денари.
 
Според издадените одобренија за употреба, 23 (88.5%) од вкупниот број издадени одобренија за употреба се наменети за објекти од високоградба и 3 (11.5%) за објекти за реконструкција.
 
Од вкупно 26 објекти, кај 18 (69.2%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а кај 8 објекти (30.8%) инвеститори се деловни субјекти.
 
Во извештајниот период е издадена употреба на 52 станови со вкупна површина од 3 626 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика