Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Број на издадени одобренија за употреба на градежни објекти, прво тримесечје 2011

петок, 06 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2011 се издадени 87 одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 741 019 илјади денари.

Според издадените одобренија за употреба, 73 (83.9%) од вкупниот број на издадени одобренија за употреба се наменети за објекти од високоградба, 2 (2.3%) за објекти од нискоградба и 12 (13.8%) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 87 објекти, на 68 (78.2%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 19 објекти (21.8%) инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период се издадени одобренија за употреба на 119 станови со вкупна површина од 9 441м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика