Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за употреба на градежни објекти, јули-декември 2013

вторник, 11 февруари 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јули-декември 2013 се издадени 48
одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 868 327 илјади денари.


Според издадените одобренија за употреба, 37 (77.1%) од вкупниот број на издадени одобренија за употреба
се наменети за објекти од високоградба, 4 (8.3%) за објекти од нискоградба и 7 (14.6%) за објекти за
реконструкција.


Од вкупно 48 објекти, на 32 објекти (66.7%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 16 објекти (33.3%)
инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е издадена употребна дозвола на 144 станови со вкупна површина од 10 044м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика