+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Деловни тенденции во преработувачката индустрија, мај 2021 година

среда, 16 јуни 2021


Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во мај 2021 година е зголемен за 0.1 процентни поени во однос на април 2021 година и изнесува 14.8, а во однос на мај 2020 година е зголемен за 1.8 процентни поени.

Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во мај 2021, во однос на април 2021 година, е понеповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни во однос на претходниот месец, а залихите на готовите производи се зголемени.

Оценката за економската состојба на деловните субјекти во мај 2021 година е понеповолна во однос на претходниот месец, а поповолна во однос на мај 2020 година. Се очекува бројот на вработените да се намали.

Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во мај 2021 година изнесува 71.3 % од нормалното искористување.

Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството имаат следните фактори: недоволната странска побарувачка со 20.5 %, неизвесното економско опкружување со 16.3%,  недостигот на квалификувана работна сила со 15.6 % и недоволната домашна побарувачка со 14.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика