Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Деловни тенденции


Оценка на раководителите на деловните субјекти во преработувачката индустрија за економската состојба на деловните субјекти во јуни 2013 година

понеделник, 22 јули 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите ја оценуваат економската состојба на
деловните субјекти во јуни 2013 година како поповолна во однос на претходниот месец, a како понеповолна во
однос на јуни 2012 година. Оценката за обезбеденоста на производството со порачки е поповолна во однос на
претходниот месец. Обемот на производството во јуни 2013 година е поповолен во однос на претходниот месец,
очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се понеповолни, додека очекувањата за
бројот на вработените се поповолни. Во јуни 2013 година, залихите на суровини и репроматеријали, како и
тековните набавки на суровини и репроматеријали се под и околу нормалата. Залихите на готови производи во
јуни 2013 година се зголемени во споредба со претходниот месец. Просечното искористување на капацитетите
на деловните субјекти во јуни 2013 година изнесува 60,9% од нормалното искористување. Најголемо влијание
на ограничувањето на обемот на производството во јуни 2013 година имаат следните фактори: недоволната
странска побарувачка со 26,2%, недоволната домашна побарувачка со 20,2%, финансиските проблеми со 9,8%
и конкурентниот увоз со 9,1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 847

е-пошта:  ketrin.strezovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика