Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, декември 2016 година

петок, 10 февруари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2016 се издадени 333 одобренија за
градење што е за 0.9% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 7 433 793 илјади
денари што е за 52.9% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 199 (59.8%) се наменети за објекти од високоградба, 39
(11.7%) за објекти од нискоградба и 95 (28.5%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 333 објекти, на 221 (66.4%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 112 (33.6%) објект
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 419 станови со вкупна корисна површина од 41 887 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика