Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, август 2015

петок, 09 октомври 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2015 се издадени 206 одобренија за градење
што е за 32.9% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 616 289 илјади
денари што е за 299.8% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 111 (53.9%) се наменети за објекти од високоградба, 43
(20.9%) за објекти од нискоградба и 52 (25.2%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 206 објекти, на 115 (55.8%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 91 (44.2%) објект
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 339 станови со вкупна корисна површина од 30 233 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика