Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, април 2013 година

среда, 05 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2013 се издадени 241 одобрение за градење
што е за 20.5% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 769 570 илјади
денари што е за 23.4% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 190 (78.8%) се наменети за објекти од високоградба, 21
(8.7%) за објекти од нискоградба и 30 (12.5%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 241 објект, на 187 (77.6%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 54 објекти (22.4%)
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 391 станови, со вкупна корисна површина од 34 818 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика