Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Сточарство и рибарство


Добиточно производство во 2023 година

петок, 29 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, производството на кравјо млеко во 2023 година изнесува
238 328 илјади литри, што е за 26.5% помалку во однос на 2022 година.
Намалување на производството е забележано и кај овчото млеко, и тоа за 20.5 % во 2023 година во однос на
претходната година.
Производството на козјо млеко е зголемено за 3.3 % споредено со претходната година.
Вкупното производство на месо е намалено за 7.4 %.
Од другите добиточни производи, во 2023, во однос на 2022 година, забележано е зголемено производство на
јајца и намалено производство на волна.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика