Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи во јануари 2013

понеделник, 11 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во јануари 2013 година изнесува 897 294 илјади денари што претставува намалување за 11,4% во
споредба со јануари 2012 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена
за 5,4%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 32,2%.


Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај: житата,
градинарските и фуражните растенија, додека кај сите други земјоделски производи се забележува намалување
на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика