Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, декември 2012

понеделник, 11 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во декември 2012 година изнесува 3 086 175 илјади денари што претставува зголемување за 92.9%
во споредба со декември 2011 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена
за 104.6%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 57.4%.


Зголемување на вкупниот откуп и продажба е забележано кај речиси сите земјоделски производи, освен кај
живината, јајцата и рибата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика