Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, ноември 2012

петок, 11 јануари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во ноември 2012 година изнесува 1 457 498 илјади денари што претставува зголемување за 98.5%
во споредба со ноември 2011 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена
за 314.6%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 16.4%.


Зголемување на вкупниот откуп и продажба е забележано кај следниве земјоделски производи: житата,
индустриските и фуражните растенија, овошјето, алкохолните пијалаци и добитокот, додека намалување на
вредноста на вкупниот откуп и продажба е забележано кај: зеленчукот, грозјето, живината и јајцата, млекото,
млечните производи и рибата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика