Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, октомври 2012

понеделник, 10 декември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски  производи во октомври 2012 година изнесува 1 136 543 илјади денари што претставува зголемување за 4.3% во споредба со октомври 2011 година.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 89.1%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 32.5%.

Зголемување на вкупниот откуп и продажба е забележано кај следниве земјоделски производи: градинарските и фуражните растенија, грозјето, алкохолните пијалаци, добитокот, млекото, млечните производи и рибата, додека намалување на вредноста на вкупниот откуп и продажба е забележано кај: житата, индустриските растенија, овошјето и живината и јајцата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 746

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика