Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, септември 2012

понеделник, 12 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во септември 2012 година изнесува 811 233 илјади денари што претставува зголемување за 10.0%
во споредба со септември 2011 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена
за 12.4%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 33.0%.
Зголемување на вкупниот откуп и продажба е забележано кај следниве земјоделски производи: житата,
индустриските растенија, грозјето, добитокот, живината и јајцата, млекото и рибата, додека намалување на
вредноста на вкупниот откуп и продажба е забележано кај градинарските и фуражните растенија, овошјето,
алкохолните пијалаци и млечните производи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика