Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, август 2012

среда, 10 октомври 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во август 2012 година изнесува 691 067 илјади денари што претставува зголемување за 3.5% во
споредба со август 2011 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена
за 29.2%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 34.8%.


Зголемување на вкупниот откуп и продажбата е забележано кај следниве земјоделски производи: индустриски,
градинарски и фуражни растенија, алкохолни пијалаци, добиток и риба, додека кај следниве земјоделски
производи е забележано намалување на вредноста на вкупниот откуп и продажба: жита, овошје и грозје,
живина и јајца, млеко и млечни производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика