Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, јуни 2012 година

понеделник, 06 август 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на
земјоделските производи во јуни 2012 година изнесува 686 975 илјади денари што преставува намалување за
9.0% во споредба со јуни 2011 година.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена
за 7,5%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 10,1%.


Зголемувањето на вкупниот откуп и продажбата е забележано кај следниве земјоделски производи: житата,
индустриските, фуражните растенија, овошје, живината и јајцата, млекото и рибата, а опаѓање на вредноста на
вкупниот откуп и продажбата е забележано кај градинарските растенија, алкохолните пијалаци, добитокот и
млечните производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика