Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, април 2012

понеделник, 11 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски
производи во април 2012 година изнесува 652 395 илјади денари што претставува зголемување за 15.8% во
споредба со април 2011 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена
за 0.2%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 32.0%.
Зголемување на вкупниот откуп и продажба е забележано кај следниве земјоделски производи: жита, овошје,
алкохолни пијалаци, добиток, живина и јајца и млечни производи, а опаѓање на вредноста на вкупниот откуп и
продажбата е забележано кај индустриските, градинарските и фуражните растенија, млекото и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика