Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, март 2012

петок, 11 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на
земјоделски производи во март 2012 година изнесува 511 400 илјади денари што претставува намалување за
63,0% во споредба со март 2011 година. Опаѓањето на вредноста на вкупниот откуп и продажбата се должи на
опаѓањето на вредноста на вкупниот откуп и продажбата на индустриските растенија, особено на тутунот.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намаленa
за 83,0%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 31,4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика