Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, февруари 2012

понеделник, 09 април 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во февруари 2012 година изнесува 1 412 789 илјади денари што претставува намалување за 12.4% во споредба со февруари 2011 година. Намалување на вредноста на откупот и продажбата од 43.0% се забележува кај индустриските растенија.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намаленa за 29.2%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 87.9%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика