Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи во јануари 2012

понеделник, 12 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и на продажбата на земјоделски производи во јануари 2012 година изнесува 1 012 591 илјади денари и во споредба со јануари 2011 година е намалена за 51,3%.


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 20.0%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 79.3%.


Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи е забележано кај житата, алкохолните пијалаци, добитокот, млечните производи и рибата, додека кај индустриските и градинарските растенија, живината и јајцата и млекото е забележано намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика