Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи во декември 2011

понеделник, 13 февруари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во декември 2011 година изнесува 1 599 883 илјади денари што во споредба со декември 2010 година претставува зголемување за 122.0% .


Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 248.5%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 5.7%.


Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи се забележува кај индустриските, градинарските и фуражните растенија, алкохолните пијалаци, живината и јајцата, млекото, млечните производи и рибата, додека кај житата, овошјето, грозјето и добитокот се забележува намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика