Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, ноември 2011

четврток, 12 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и на продажбата
на земјоделски производи во ноември 2011 година изнесува 734 202 илјади денари што претставува
зголемување за 5.4% во споредба со ноември 2010 година.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители
е намалена за 7.8%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за
14.1%.

Зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи е забележано кај:
житата, индустриските и градинарските растенија, грозјето, млекото, млечните производи и рибата,
додека кај фуражните растенија, овошјето, алкохолните пијалаци, добитокот и живината и јајцата е
забележано намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика