Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вкупен откуп и продажба на земјоделски производи, октомври 2011

понеделник, 12 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи во октомври 2011 година изнесува 1 090 107 илјади денари што претставува зголемување за 97.2% во однос на октомври 2010 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 60.0%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 119.3%.
Зголемување на вредноста на вкупниот откуп и на продажбата е забележено кај житата, индустриските, градинарските и фуражните растенија, овошјето и грозјето, алкохолните пијалаци, млекото и млечните производи, додека намалување е забележано кај добитокот, живината и јајцата и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика