Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вкупен откуп и продажба на земјоделски производи, август 2011

понеделник, 10 октомври 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи во август 2011 година изнесува 667 851 илјади денари, што претставува зголемување за 11.2% во однос на август 2010 година.
Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 120.9%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 24.6%.
Зголемување на вредноста на вкупниот откуп и на продажбата е забележено кај индустриските и фуражните растенија, овошјето и грозјето, добитокот, млекото и млечните производи, додека намалување е забележано кај житата, зеленчукот, алкохолните пијалаци, живината и јајцата и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика