Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вкупен откуп и продажба на земјоделски производи, мај 2011

понеделник, 11 јули 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи во мај 2011 година изнесува 692 924 илјади денари што претставува намалување за 0.6% во однос на мај 2010 година.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 39.2%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 16.1%.

Зголемување на вредноста на вкупниот откуп и на продажбата е забележено кај житата, индустриските и градинарските растенија, млекото, млечните производи и кожата и волната, додека намалување е забележано кај фуражните растенија, овошјето, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика