Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вкупен откуп и продажба на земјоделски производи, март 2011

понеделник, 09 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во март 2011 година изнесува 1 381 015 илјади денари што претставува намалување за 15.1% во споредба со март 2010 година.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 14.2%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 19.2%.

Намалување на вредноста на вкупниот откуп и продажба е забележено кај индустриските и фуражните растенија, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата, млекото и млечните производи, додека зголемување е забележано кај: житата, градинарските растенија, овошјето и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика