Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредност на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи, јануари 2011

вторник, 15 март 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи во јануари 2011 година изнесува 2 079 650 илјади денари што претставува зголемување од 221.8% во споредба со јануари 2010 година.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители во јануари 2011 година, во споредба со јануари 2010 година, е зголемена за 150.1%, а продажбата од сопственото производство на претпријатија е зголемена за 332.8%.

Зголемување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај индустриските растенија, градинарските растенија и млекото. Намалување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај житата, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата, млечните производи и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика