Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи во декември 2010

четврток, 10 февруари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во декември 2010 година изнесува 720 582 илјади денари и е намалена за 77.9% во споредба со декември 2009 година.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 87.7%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е намалена за 17.8%.

Намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи е забележано кај сите земјоделски производи освен кај житата, зеленчукот и овошјето.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика