Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, четврто тримесечје од 2017 година

четврток, 15 февруари 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2017 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи се зголемени за 3.9% во однос на истиот период од претходната година.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 6.2%, а кај продажбата
на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 31.7%.
Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: градинарските растенија, овошјето,
алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата, млечните производи и рибата, а намалување е забележано кај: житата,
индустриските растенија, фуражните растенија, грозјето и млекото.
Месечната дистрибуција на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи покажува намалување во октомври
и во декември, додека во ноември е забележано зголемување.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика