Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, трето тримесечје од 2017 година

вторник, 14 ноември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2017 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи се намалени за 7.7% во однос на истиот период од претходната година.

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 15.1%, а кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 0.9%.

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: алкохолните пијалаци, добитокот,
живината и јајцата и рибата, а намалување е забележано кај: житата, индустриските растенија, градинарските растенија,
фуражните растенија, овошјето, грозјето, млекото и млечните производи.

Месечната дистрибуција на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи покажува намалување во
јули, додека во август и септември е забележано зголемување.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика