Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи во ноември 2010

вторник, 11 јануари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во ноември 2010 година изнесува 696 376 илјади денари и во споредба со ноември 2009 година е намалена за 46.9%.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 67.2%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 10.4%.

Намалување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи е забележано кај: житата, индустриските и градинарските растенија, грозјето, добитокот, млекото, млечните производи, кожата и волната и рибата, додека кај фуражните растенија, алкохолните пијалаци и живината и јајцата се забележува зголемување на вредноста на откупените и продадените земјоделски производи.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика