Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредноста на вкупниот откуп и на продажбата на земјоделски производи во август 2010, во споредба со август 2009, е зголемена за 9.6%

петок, 08 октомври 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во август 2010 година изнесува 600 722 илјади денари. Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 32.1%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 37.0%.

Зголемување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај житата, индустриските и градинарските растенија, добитокот, живината и јајцата и рибата, а намалување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај фуражните растенија, овошјето и грозјето, алкохолните пијалаци, млекото и млечните производи.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика