Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделските производи во јули 2010, во споредба со јули 2009, е зголемена за 11.6%

вторник, 07 септември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во јули 2010 година изнесува 741 020 илјади денари.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 7.9%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е зголемена за 15.7%.

Зголемување на вредноста на вкупниот откуп се забележува кај житата, градинарските растенија, овошјето, добитокот, живината и јајцата, млечните производи и рибата, а намалување на вредноста на вкупниот откуп се забележува кај индустриските и фуражните растенија, грозјето, алкохолните пијалаци и млекото.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика