Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредноста на вкупниот откуп и на продажбата на земјоделски производи во јуни 2010, во споредба со јуни 2009, е зголемена за 3.7%

понеделник, 09 август 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во јуни 2010 година изнесува 550176 илјади денари.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 24.0%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е намалена за 9.0%.

Зголемување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај групите полјоделство, овоштарство и лозарство и сточарство, а намалување е забележано кај другите групи земјоделски производи.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика