Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредноста на вкупниот откуп и на продажбата на земјоделски производи во мај 2010, во споредба со мај 2009, е намалена за 15.0%

четврток, 08 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во мај 2010 година изнесува 697 019 илјади денари.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 16.4%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е намалена за 23.1%.

Намалување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај градинарските и фуражните растенија и кај алкохолните пијалаци, а зголемување е забележано кај другите земјоделски производи.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика