Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделските производи во април 2010, во споредба со април 2009, е намалена за 3.8%

вторник, 08 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во април 2010 година изнесува 529 513 илјади денари.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 32.2%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 10.1%

Зголемување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај житата, индустриските и градинарските растенија, млечните производи и рибата а намалување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај другите земјоделски производи.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика