Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделските производи во март 2010, во споредба со март 2009, е зголемена за 199.0%

петок, 07 мај 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во март 2010 година изнесува 1 626 211 илјади денари.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 542.1%, а продажбата од сопственото производство на претпријатијата е намалена за 11.2%.

Зголемување на вредноста на вкупниот откуп е забележано само кај индустриските растенија и добитокот, а кај сите други земјоделски производи е забележано намалување на вредноста.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика