Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделските производи во февруари 2010 во споредба со февруари 2009 е зголемена за 69.1%

среда, 07 април 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделските производи во февруари 2010 година изнесува 553 249 илјади денари.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 177.6%, а продажбата од сопственото производство на претпријатија е зголемена за 15.0%.

Зголемувањето на вредноста вкупниот откуп се забележува кај индустриските растенија, зеленчукот, овошјето, грозјето, алкохолните пијалаци, добитокот и живината и јајцата.

Намалување на вредноста на вкупниот откуп се забележува кај житата, фуражните растенија, млекото, млечните производи и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика