Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во јануари 2010, во споредба со јануари 2009, е намалена за 58.6%

вторник, 09 март 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, вредноста на вкупниот откуп на земјоделски производи во јануари 2010 година изнесува 646 159 илјади денари.

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 71.3%, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 31.9%.

Зголемување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај житата, зеленчукот, алкохолните пијалаци, добитокот, живината и јајцата и млекото. Намалување на вредноста на вкупниот откуп е забележано кај индустриските и фуражните растенија, овошјето и грозјето, млечните производи и рибата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 846

е-пошта:  ljupco.madzirov@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика